Meble

Wskazówki dotyczące wybory lampy stojącej

Zastosowanie lamp stojących we wnętrzach po raz pierwszy pojawiło się we Francji pod koniec XVII wieku. Od tego czasu przeszły one wiele zmian, ale nie straciły na aktualności. Nowoczesne modele to nie tylko źródło światła, ale kompletne dzieło sztuki, wykonane z zachowaniem tradycji lub w zupełnie nowych koncepcjach — wybór jest ogromny. Ze względu na tak dużą różnorodność, przed zakupem modelu do swojego domu, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym typie opraw.

Rodzaje lamp stojących

Obecnie istnieje kilka rodzajów lamp stojących:

  • Klasyczne lampy stojące. Wykonane z minimalnym odejściem od oryginalnych kanonów. Z reguły jest to drewniany stojak z jedną lampą przykrytą materiałowym abażurem. Z powodzeniem stosowany w dekoracji wnętrz o tendencjach klasycznych, prowincjonalnych i nowoczesnych. Są to warianty z maksymalnym przekazem przytulności i ciepła domowego. Najczęściej wyposażone są w lampy o żółtym świetle dla większego efektu.
  • W formie świecznika ze świecami. Klosze są nieobecne w takich modelach, aby uzyskać pełny efekt kandelabru. Stosowane są lampy o określonej koncepcji — imitujące świece z żółtym światłem. Stojaki wykonane są z metalu z różnego rodzaju zdobieniami, do których wykorzystuje się kowalstwo artystyczne, szkło i kryształ. Uniwersalna opcja, która doskonale pasuje do klasycznych wnętrz — empire, rokoko, neoklasycyzm, jak również do oryginalnych kompozycji art deco.
  • Lampy stojące z dodatkową lampką do czytania. W takiej konstrukcji oprócz głównego źródła światła z boku statywu znajduje się dodatkowa gałązka z kolejną lampą umieszczona mniej więcej w połowie wysokości lampy. W niektórych modelach wysokość lampy dodatkowej jest regulowana. Taki dodatek jest stworzony dla wygody fanów czytania w fotelu i pozwala na stworzenie najbardziej komfortowego oświetlenia kierunkowego.

Styl

Lampa stojąca ma dość duży rozmiar i nieuchronnie wpływa na ogólną kompozycję wnętrza. Dlatego warto zwrócić uwagę na jej harmonijne połączenie z wystrojem pomieszczenia.

  • Wytworne wnętrza w stylu klasycznym i nowoczesnym organicznie uzupełnią lampy stojące art deco. Z reguły mają one masywny wygląd ze wzorem rozszerzającym się ku górze. Duża wysokość również potęguje ten efekt.
  • Nowoczesne, modernistyczne i zaawansowane technologicznie style dobrze współgrają z elastycznymi modelami i lampami stojącymi z wędką. Błyszczący metalowy stojak będzie doskonale pasował do całości kompozycji, podobnie jak szklany lub plastikowy abażur w neutralnym białym lub szarym kolorze.
  • Luksusowe wnętrza w stylu neobarokowym, glamour i empire można dopełnić wysokiej klasy lampami stojącymi zdobionymi kryształami, kryształkami Swarovskiego i drogimi tkaninami. Stojak w takich modelach wykonany jest ze stali w odcieniach czerni i szarości, tworząc kontrast z przyciągającą wzrok dekoracją, natychmiast przyciągając uwagę.
  • Dla ponadczasowej klasyki antyczna lampa stojąca jest właściwym rozwiązaniem. Stojaki takich modeli są malowane w kolorach mosiądzu i brązu, a abażury są wybierane tylko w tkaninie.
  • Pokój dziecięcy to osobna kategoria, ponieważ tutaj ważniejsze jest, aby wybrać model lampy stojącej o jasnym wyglądzie. Nowoczesny przemysł oferuje wiele opcji w postaci kwiatów i roślin, postaci z kreskówek i filmów. Modele o regularnych kształtach wybierane są w delikatnych, jasnych odcieniach.