Meble

Przestronna szafa w małej sypialni. Czy to możliwe?

Miejsce w szafie jest zawsze na wagę złota. Nawet posiadacze małej ilości ubrań doceniają pojemne półki mieszczące pościel, ręczniki i torebki. Cudownie, gdyby szafa była wejściem do baśniowej Narnii, gdzie nie brakuje przestrzeni, jednak rzeczywistość bywa ograniczająca. Mały metraż albo skosy w sypialni sprawiają, że ciężko uwierzyć w bajkę o dużej szafie. Co zrobić, by szafa sypialniana pomieściła wszystkie marzenia i piękne ubrania? Oto kilka pomysłów, które warto wdrożyć.

Zamówienie szafy do sypialni na wymiar

Urządzanie sypialni od podstaw to dobry czas, aby zdecydować się na stworzenie szafy według własnego projektu. Profesjonalny stolarz lub firma specjalizująca się w takich realizacjach podpowiedzą wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających na pełne wykorzystanie potencjału pomieszczenia. Największą zaletą szaf na wymiar jest możliwość zabudowy całej ściany, aż po sufit. Przeszkodą nie są również drzwi, gdyż montaż przesuwnego otwarcia to praktyczna opcja w wąskich pomieszczeniach i w szafach wnękowych, projektowanych pod skosami poddaszy. Dzięki przesuwnym drzwiom można zwiększyć głębokość szafy do sypialni. Aby mebel nie przytłaczał jednolitą formą, na jego froncie warto podkleić lustro. Lustro optycznie powiększy sypialnię i będzie praktyczną pomocą podczas dobierania stroju.

Niekiedy dobrze wygląda pozostawienie z boku szafy słupka z otwartymi półkami. Taki odsłonięty fragment doda szafie lekkości i zapewni strefę, na której można wyeksponować dekoracyjne przedmioty.

szafy do sypialni

Modernizacja posiadanego już mebla

Jeśli chwilowo nie da się wymienić szafy do sypialni na bardziej praktyczną, pomoże wprowadzenie kilku udoskonaleń. Sporo miejsca dostarczy zagospodarowanie góry mebla. Do tego celu wystarczy zakup 3 estetycznych pudeł z pokrywkami, w których można przechowywać ubrania na inne pory roku. Takie same pudełka pozwolą zorganizować wolną przestrzeń dna szafy, która zwykle zostaje pod powieszonymi na drążku ubraniami. Jeżeli szafa do sypialni ma zbyt szeroki rozstaw półek, warto dokupić i zamontować kilka dodatkowych. Podobny efekt da dokręcenie drugiego drążka na wieszaki. 

Ulepszając szafę, trzeba pamiętać, by zbytnio nie obciążyć jej pierwotnej konstrukcji.