Inspiracje

Małe pokój to małe możliwości? Nic bardziej mylnego!

W dobie wysokich cen nieruchomości, wiele osób musi zadowolić się niewielką przestrzenią. Z tego względu powstaje pytanie, jak urządzić mały pokój? Czy to w ogóle możliwe, aby taka przestrzeń była zarówno ergonomiczna, jak i miła dla oka? Na co zwrócić uwagę przy aranżacji takich pomieszczeń? Śpieszymy z odpowiedzią!

Mały pokój – małe meble?

Choć mogłoby się wydawać, że meble do małego pokoju w bloku powinny być również niewielkich rozmiarów, nic bardziej mylnego. W takim pomieszczeniu znacznie lepiej postawić na jedną dużą szafę, w której zmieszczą się elementy garderoby, jak i inne, niezbędne przedmioty. Dobrze, jeśli zostanie ona ustawiona na całej długości jednej ze ścian. Pozostałe natomiast mogą pozostać wolne. Kupowanie kilku niewielkich regałów czy szafek stworzy wrażenie chaosu, o który niestety bardzo łatwo na małej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie półek wiszących. Te z powodzeniem można umieścić nad łóżkiem czy biurkiem.

Obecnie łóżka z antresolą to meble do małego pokoju robiące furorę szczególnie wśród dzieci. Taka konstrukcja świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń, na których powierzchni małe brzdące uczą się, bawią oraz śpią. Polega ona na umieszczeniu łóżka na specjalnym podwyższeniu. Pod nim mogą znajdować się szafki lub w nieco bardziej popularnej wersji – biurko. Dla dorosłych takie rozwiązanie do doskonała oszczędność miejsca. Dla dzieci natomiast to świetna przestrzeń do zabawy oraz stworzenia swojego malutkiego kącika.

Kolor – podstawa, o której nie można zapomnieć!

Na co jeszcze powinny zwrócić uwagę osoby wykonujące aranżacje małego pokoju? Zdecydowanie na kolor! Ten potrafi optycznie powiększyć lub całkowicie zminimalizować wnętrze. Podczas stylizacji niewielkich pomieszczeń warto zarówno pomalować ściany, jak i dobrać meble w jasnych barwach. Poleca się natomiast unikania tych ciemnych. Oto kilka kolorów, które można wykorzystać w małych pokojach:

  • biel – barwa, która najbardziej powiększa przestrzeń i sprawia, że w pokoju jest stosunkowo jasno, nawet w trakcie pochmurnych dni;
  • beż – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie biel mogłaby szybko zostać ubrudzona, np. w pokoju dzieci;
  • błękit – symbolizuje spokój, świeżość i uduchowienie, a także pozytywnie oddziałuje na kreatywność;
  • seledyn – jasna odmiana zieleni, która sprawia, że nawet w pokoju można poczuć się jak na łonie natury; koi zmysły.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje kolorów, na które warto postawić podczas aranżacji małego pokoju. Pokazuje jedynie kierunek, a ten może być dowolnie modyfikowany!