Łóżko – kluczowy element przy urządzaniu sypialni
Urządzanie sypialni bywa sporym wyzwaniem, bo jednocześnie trzeba zadbać o komfort, odpowiedni wystrój, a także funkcjonalność pomieszczenia. Kluczowym elementem, od którego bardzo często wychodzi się, projektując sypialnię, jest łóżko. Nawet gdy zadanie aranżacji wnętrza zleci się specjalistom, decyzję o łóżku zwykle podejmują właściciele sypialni. To ono stanowi główny mebel, który ma zapewnić komfortowy wypoczynek, a przy okazji pasować do reszty wyposażenia. Jakie łóżko warto wybrać, urządzając sypialnię?
Łóżko drewniane, metalowe czy tapicerowane?
Oferta salonów meblowych pod kątem łóżek jest niezwykle bogata. Różnią się one nie tylko wielkością, materiałem wykonania, ale także funkcjonalnością i estetyką. O komforcie spania tak naprawdę decyduje stelaż w łóżku oraz dobrany materac, które w większości modeli są elementami kupowanymi osobno. Dlatego wybierając ramę łóżka, można skupić się przede wszystkim na jej aspektach estetycznych oraz praktycznych, kwestię komfortu przekładając na późniejszy dobór optymalnego stelaża i materaca. Jakie materiały sprawdzają się w przypadku łóżek najlepiej? Najczęściej kupowane są:
- łóżka z płyt meblowych, o prostych lub nowoczesnych formach, zróżnicowanej kolorystyce, często wyposażone w szuflady do przechowywania,
- klasyczne, nowoczesne czy skandynawskie łóżka drewniane, zarówno w minimalistycznej formie, jak i zdobione czy łączone z innymi materiałami,
- łóżka tapicerowane, będące uzupełnieniem dwóch poprzednich rodzajów o tkaninę tapicerską na wybranych elementach, ostatnio bardzo chętnie wybierane w nowoczesnych aranżacjach sypialni,
- metalowe łóżka świetnie wpisujące się zarówno w styl romantycznych sypialni, jak i surowych industrialnych czy loftowych wnętrz, w zależności od formy, jaką przybierają.
Niejako osobną kategorią są łóżka dziecięce, które bywają wykonane również z tworzyw sztucznych, laminatów.
Zagłówek w łóżku – element ozdobny czy funkcjonalny?
Bardzo często głównym elementem dekoracyjnym w łóżku jest zagłówek, który może być także osobną częścią, dekoracją ściany. Pełni on jednak zwykle również funkcję wygodnej podpory, dlatego powinien być także wybierany pod kątem ergonomii. Obecnie prym wiodą tapicerowane zagłówki, albo też klasyczne metalowe lub drewniane z dodanymi dekoracyjnymi poduszkami.
Dobór optymalnego rozmiaru łóżka
Zakup łóżka wiąże się z decyzją dotyczącą jego rozmiaru. Ograniczeniem może być rozmiar wnętrza, zapewnienie swobodnego przejścia najlepiej z trzech stron mebla. Dla dwóch osób optymalnym rozmiarem jest łóżko pasujące do materaca 160 x 200 lub 180 x 200 cm, w mniejszych pomieszczeniach – 140. Jedna osoba najlepiej wyśpi się na materacu o szerokości przynajmniej 80 lub 90 cm.