Meble

Komfort i funkcjonalność, czyli sofa rozkładana w salonie

Wielu miłośników designerskich wnętrz przy urządzaniu swoich domów czy mieszkań musi iść na pewne kompromisy. Stylowy salon nierzadko musi jednocześnie pełnić funkcję sypialni dla gości lub właścicieli mieszkania, dlatego sofa rozkładana jest częstym wyborem do tego pomieszczenia. Może ona zapewnić pełen komfort codziennego wypoczynku w pozycji siedzącej, a nocami zamieniać się w wygodne miejsce do spania. Jakie rozkładane sofy warto wybrać?

Rozkładana sofa dopasowana do możliwości

Współczesne rozkładane sofy z wyglądu nie różnią się praktycznie niczym na pierwszy rzut oka od ich nierozkładanych odpowiedników. Mogą mieć bardzo zróżnicowaną konstrukcję, wymiary, rodzaj obicia i sposób rozkładania. Meble tego typu powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb, włączając w to przede wszystkim:

sofy rozkładane
  • wymiary samego mebla – szerokość, długość oraz wysokość,
  • rozmiar sofy po rozłożeniu – w tym także dostępną powierzchnię spania,
  • miękkość siedziska oraz powierzchni spania – istotne w szczególności w sytuacji, gdy mebel będzie wykorzystywany na co dzień,
  • rodzaj obicia, jego odporność na ewentualne zabrudzenia,
  • mechanizm rozkładania – jego płynność, ilość siły potrzebnej do rozłożenia i złożenia mebla,
  • dostępność schowków na pościel – wymiar praktyczny istotny w szczególności w małych wnętrzach.

Oczywiście wygląd mebla jest również bardzo ważny, powinien bowiem stanowić ozdobę dla przestrzeni salonu, korespondować z jego wystrojem.

Wygoda codziennego wypoczynku na rozkładanej sofie

Rozkładana sofa może być doskonałym miejscem relaksu. Warto jej poszczególne elementy dobrać pod kątem wygodnej pozycji do siedzenia. Oparcie o optymalnej wysokości, dodatkowe poduszki, podłokietniki czy wbudowany szezlong, czyli sofa narożna wpływają na całkowity komfort. Jeżeli siedzisko jest niezależnym od powierzchni spania elementem, warto też zwrócić uwagę na technologię jego wykonania. Różnego rodzaju wypełnienia oraz sprężyny mogą mieć wpływ na codzienny komfort.

Stylowe rozwiązania do niebanalnych wnętrz

Twierdzenie niektórych osób, iż sofy rozkładane nie nadają się do stylowych modnych wnętrz jest zdecydowanie przesadzone. Wśród rozkładanych modeli wysokiej klasy, jakie można znaleźć na stronie salonu meblowego sfmeble jest wiele designerskich sof o wyjątkowym charakterze, które można rozkładać. Sofa rozkładana już dawno nie jest tylko zwykłym tapczanem, a ciekawym meblem z wieloma możliwościami aranżacyjnymi.