Meble

Jak odpowiednio dobrać doniczki ozdobne?

Świat roślin jest niewątpliwie ważnym elementem życia każdego człowieka. Jego istnienie jest niezbędne do egzystencji ludzkości. Stanowi również element wpływający korzystnie na dobre samopoczucie osób otaczających się roślinami. Istotne jest zatem zadbanie o to by w otaczającej przestrzeni znalazła się roślinność. W przypadkach gdy istnieje możliwość zagospodarowania małej architektury np. domu, balkonu oraz ogrodu do efektywnej i łatwej uprawy roślin idealnie sprawdzą się różnego rodzaju donice.

Jakie funkcje pełni doniczka?

Doniczki to pojemniki posiadające niewielkie otwory służące jako odpływ, w których można uprawiać rośliny. Odpływy mają za zadanie odprowadzenie zbyt dużej ilości wody znajdującej się w ziemi, w której posadzono roślinę. Ponadto spełniają one funkcję cyrklującą przepływ tlenu, a co za tym idzie hamują procesy gnilne roślin. Doniczki pozwalają zaoszczędzić miejsce oraz pełnią rolę estetyczną. Odpowiednio dobrana donica ozdobna jest idealnym elementem dekoracyjnym miejsca, w którym się znajduje. 

Rodzaje doniczek.

W dzisiejszych czasach producenci oferują bardzo obszerny wybór donic. Różnią się one od siebie kształtem, kolorystyką ,wielkością oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Przed zakupem watro zatem zaznajomić się jakie produkty są odpowiedzią na konkretne oczekiwania.

doniczki ozdobne

Rodzaje donic:

  • Donice plastikowe mają one sporozalet. Są w rozmaitych kształtach oraz kolorach. Dodatkowo atutem jest ich stosunkowo niska cena. Donice plastikowe doskonale potrafią imitować strukturę np. drewna lub kamienia. Przy wyborze tego typu donic ważna jest jakość ich wykonania. Plastikowe doniczki są praktyczne. Dzięki niewielkiej wadze można je z łatwością przenosić oraz podwieszać.
  • Doniczki ceramiczne doskonale sprawdzą się w uprawie wysokich roślin gdyż dzięki sporej wadze zapewnią im odpowiednią stabilizację oraz podporę. Ich niewątpliwym walorem jest to iż są mrozoodporne. Dodatkowo bardzo efektownie i naturalnie się prezentują.
  • Donice drewniane dzięki naturalnemu tworzywu, z którego są wykonane perfekcyjnie spełniają funkcję cyrkulacji powietrza. Ziemia jest wysoce dotleniona, co służy roślinom. Niestety trzeba o nieodpowiednio zadbać, ponieważ nie są odporne na warunki atmosferyczne. Pod wpływem czynników taki jak np. deszcz, mróz oraz słońce mogą się zniekształcić, popękać lub nawet przeciekać. Świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Drewno dobrze komponuje się z zielonym ubarwieniem roślinności. 
  • Donice betonowe są doskonałe do ogrodu. Donice cechują się tym, że są bardzo wytrzymałe oraz stabilne, można w nich sadzić duże rośliny nawet różnego rodzaju drzewka oraz krzewy. Dodatkowo posiadają właściwości dające im odporność na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. 
  • Donice metalowe są wykonywane z różnych metaliprzeważnie jest to ocynkowana blacha. Ich cechą w zależności oczywiście od matulu jest zróżnicowanie w wadze: mogą być lekkie oraz bardzo ciężkie.
  • Donice z systemem nawadniania. Tak naprawdę system nawadniani może być zastosowany w każdym z powyżej wymienionych rodzajów donic. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które często wyjeżdżają. Posiadają one zbiornik, do którego wlewa się wodę. Roślina później pobiera wodę samodzielnie. Zbiorniki można dokupić osobno i zamontować do wybranej doniczki.

Dziś nie trudno zaaranżować doniczkę do wnętrza. Rynek oferuje wiele możliwości wyboru. Doniczki ozdobne sprawdzą się na balonie, w domu, oraz w ogrodzie. Wśród doniczek można również wyróżnić: doniczki ozdobne za zioła, misy ogrodowe, skrzynki oraz kwietniki ogrodowe, doniczki kaskadowe, a także doniczki wiszące. Daje to sposobność komponowania rozmaitych efektów wizualnych z małej oraz średniej roślinności. W wyborze odpowiednich donic pomoże oferta proponowana przez sfmeble.pl.