Inspiracje

Jak dobrać dodatki do salonu?

Salon jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w całym domu. To tam domownicy odpoczywają i spędzają razem czas, dlatego powinien być on przytulnie urządzony. Poza kupnem funkcjonalnych i estetycznych mebli bardzo ważny jest także wybór odpowiednich dekoracji. Jak dobrać dodatki do salonu?

Kolor dodatków do salonu

Dodatki do salonu urządzonego w stylu industrialnym lub minimalistycznym powinny być dość wyraziste. Takie pokoje są na ogół monochromatyczne, dlatego potrzebują kontrastujących ozdób, by nie były smutne i przytłaczające. Sprawdzą się w nich intensywne barwy takie jak jaskrawa zieleń, żółć czy czerwień. W pokojach dziennych urządzonych w stylu klasycznym dobrze wyglądają dodatki srebrne, złote i miedziane. Pasują do nich także ozdoby w pastelowych barwach, takich jak błękit, wrzosowy fiolet, delikatny róż czy leśna zieleń.

Styl dodatków do salonu

Dodatki do salonu powinny komponować się z aranżacją pomieszczenia. Ich forma powinna być dobrana do stylu urządzenia przestrzeni.

dodatki do salonu
  • Salony w stylu minimalistycznym – tu można eksperymentować z dekoracjami w fantazyjnych kształtach lub zabawnych formach, muszą one przykuwać wzrok, warto także zwracać uwagę na nietypowe elementy nadające im oryginalności,
  • Salony w stylu industrialnym – tu będą pasowały ozdoby metaliczne, przemysłowe i fabryczne,
  • Salony w stylu klasycznym – do nich dobrze jest wybrać przedmioty mające swoją historię, pamiątki po osobach z poprzednich pokoleń, rękodzieło, koronki, porcelanę, ozdoby w kratkę, paski czy pepitkę.

Podsumowanie

Wybór dodatków do salonu musi być przemyślany, by przebywając w pomieszczeniu nie odczuwać chaosu. Spójne i harmonijne urządzenie wnętrza umożliwi komfortowy wypoczynek i z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Meblowanie i dekorowanie przestrzeni daje możliwość wyrażenia własnego stylu. Warto wykorzystać ściany, komody czy stoły do umieszczenia dekoracji, lecz nie przesadzić z ich ilością, by całość nie wydawała się przytłaczająca.